Szanowni Państwo,
bardzo dziękuję wszystkim, którzy w ubiegłym roku wsparli działalność Fundacji Szachowej im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego (nr KRS:0000223024) i równocześnie zwracam się z gorącą prośbą o przekazanie 1,5 % swojego podatku na realizację działalności Fundacji w roku 2025. Proszę również o przekazanie mojej prośby wszystkim przyjaciołom szachów.
Główne zadania Fundacji w roku 2025:
1. Warsaw Chess Festival
W roku 2025 Fundacja Szachowa im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego zaprosi wszystkich miłośników gry szachowej w dniach 7-16 lipca na tradycyjny Warsaw Chess Festival, który składać się będzie z dwu memoriałów:
- Memoriału Jana Maciei (turniej szachów błyskawicznych w dniu 7 lipca 2025 r.)
- Memoriału Mieczysława Najdorfa (turniej szachów klasycznych w dniach 8-16 lipca 2025 roku).
Warsaw Chess Festival będzie wielkim, międzynarodowym świętem dla wszystkich miłośników gry szachowej, gdyż udział w nim będzie mógł wziąć każdy, bez względu na wiek i posiadany ranking szachowy. Stworzy okazję do spotkania idoli środowiska szachowego tj. wielu arcymistrzów i arcymistrzyń z byłej lub obecnej kadry narodowej Polski. Będzie platformą nie tylko emocjonujących pojedynków szachowych, ale również ciekawych rozmów z szachistami wielu kultur świata, gdyż na nasz Festiwal przyjeżdżają co roku do Warszawy szachiści z kilkudziesięciu krajów świata (w roku 2024 uczestnicy Festiwalu reprezentowali 22 kraje świata).
Festiwal stworzy okazję do podwyższenia posiadanych tytułów, norm i kategorii szachowych zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Będzie znakomitym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu w okresie wakacji szkolnych.
2. Turniej Niepodległości „W hołdzie założycielom II RP, twórcom jej potęgi szachowej” w dniu 11 listopada 2025 roku.
Turniej Niepodległości „W hołdzie założycielom II RP, twórcom jej potęgi szachowej” organizowany jest przez Fundację Szachową im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego co roku (od 2009 roku) w dniu 11listopada w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Tradycyjnie przyciąga dużą liczbę uczestników, przede wszystkim ze środowiska szachowego Warszawy i Mazowsza, umożliwiając im udział w ważnym wydarzeniu szachowym powiązanym z edukacją patriotyczną poprzez sport. Stwarza możliwość świętowania przy szachownicy kolejnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Jest to taki nasz szachowy sposób na bycie
razem w Dniu Święta Odzyskania Niepodległości i na tym polega unikatowość Turnieju. Podczas otwarcia Turnieju, co roku przypominamy jego uczestnikom - zwłaszcza dzieciom i młodzieży - związki między najwybitniejszymi przywódcami II RP, a grą królewską.
Przypominamy, że marszałek Józef Piłsudski był Członkiem Honorowym Polskiego Związku Szachowego, a w Belwederze, w którym urzędował, drzwi dla szachistów były zawsze otwarte.
Przypominamy piękne karty naszej historii, gdyż jesteśmy przekonani, że rację miał Kanclerz Jan Sariusz Zamoyski mówiąc:” Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.
3. Szkolenie szachowe dla dzieci i młodzieży
Fundacja prowadzi szkolenie szachowe dla dzieci i młodzieży w „Szkółce Szachowej Polonii”. Najzdolniejsze dzieci kontynuują następnie naukę gry w szachy w Klubie Szachowym Polonia Warszawa, gdzie ich zdolności i zainteresowania rozwijają trenerzy z tytułami arcymistrza/arcymistrzyni.
Szczegóły dotyczące działalności Fundacji znajdują się na stronie:
http://www.poloniachess.pl/
Maria Macieja
Prezes Fundacji Szachowej im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego