Aktualności  /  Rok 2024  /  Warsaw Chess Festival

Warsaw Chess Festival

Fundacja Szachowa im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego zorganizowała w dniach 8-17 lipca br. Warsaw Chess Festival pod honorowym patronatem Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Festiwal rozegrany został w Warszawie w hali sportowej przy ul. Konwiktorskiej 5/7 i składał się z dwóch wydarzeń:

1)      IV Memoriału Jana Maciei w szachach błyskawicznych;

2)      XXIII Memoriału Mieczysława Najdorfa w szachach klasycznych.

W Memoriale Jana Jana Maciei w szachach błyskawicznych udział wzięło 247 zawodników, a w Memoriale Mieczysława Najdorfa w szachach klasycznych 467 zawodników. Zawodnicy reprezentowali 22 kraje świata. Było wśród nich 23 arcymistrzów i arcymistrzyń, w tym wybitni arcymistrzowie Polski m.in. Monika i Bartosz Soćkowie, Michał Krasenkow, Kacper Piorun, Iweta Rajlich, Beata Zawadzka, Jolanta Zawadzka oraz Aleksandra Maltsevskaya.

Zwycięzcy:

W IV Memoriale Jana Maciei w szachach błyskawicznych na podium dla zwycięzców znaleźli się arcymistrz Daniel Friedman z Niemiec (9,5 pkt. z 11 partii), arcymistrz Kacper Piorun (9 pkt.) i mistrz międzynarodowy Jan Klimkowski (9 pkt.).

W XXIII Memoriale Mieczysława Najdorfa w turnieju A dwa pierwsze miejsca z tą samą liczbą 7,5 punktu z 9 partii zajęli arcymistrzowie: Deep Sengupta z Indii, w turnieju B zwyciężył Mateusz Dziendziel z klubu UKS Pionier Jastrzębie Zdrój (8 pkt. z 9 partii), a w turnieju C Stanisław Stachniak z Klubu Szachowego Polonia Warszawa (8 pkt. z 9 partii).

Poloniści na Warsaw Chess Festival.

W Festiwalu udział wzięło 24 juniorów z Klubu Szachowego Polonia Warszawa. Tym razem na największe oklaski zasłużyli: w Memoriale Jana Maciei – najlepszymi juniorami z Klubu Polonia byli: Emilia Sprzęczka i Filip Klim. W Memoriale Najdorfa w turnieju A Bartosz Fiszer wygrał rywalizację wśród juniorów do lat 18, Stanisław Stachniak wygrał rywalizację wśród wszystkich 178 zawodników w grupie rankingowej

Na zdjęciu od lewej: Bartosz Fiszer, Emilia Sprzęczka, Kira Izafatava, Łukasz Klim i Stanisław Stachniak.